2014-ben a 18 éves és idősebb felnőttek 8,5% -a diabétesz volt. 2016-ban a cukorbetegség az 1,6 millió haláleset közvetlen oka volt, és 2012-ben a magas vércukorszint további 2,2 millió ember halálát okozza.
1. típusú diabétesz
Az 1-es típusú cukorbetegség (korábban inzulin-függő, fiatalkori vagy gyermekkori megjelenés) az inzulintermelés hiánya, és az inzulin napi adagolását igényli. Az 1-es típusú cukorbetegség oka nem ismert, és a jelenlegi ismeretekkel nem megelőzhető.
A tünetek közé tartozik a vizelet túlzott kiválasztása (polyuria), szomjúság (polidipszia), állandó éhség, fogyás, látásváltozások és fáradtság. Ezek a tünetek hirtelen előfordulhatnak.
2-es típusú diabétesz
A 2-es típusú cukorbetegség (korábban inzulin-függő vagy felnőtt megjelenés) a szervezet inzulin hatékony használatából ered. A 2-es típusú cukorbetegség a cukorbetegek többségét jelenti a világ minden tájáról, és nagyrészt a túlzott testsúly és a fizikai inaktivitás eredménye.
A tünetek hasonlóak lehetnek az 1. típusú diabéteszhez, de gyakran kevésbé jelennek meg. Ennek eredményeképpen a betegség kialakulása után néhány évvel diagnosztizálható, ha már felmerültek a szövődmények.
A közelmúltig ez a fajta cukorbetegség csak felnőtteknél volt megfigyelhető, de most is egyre gyakrabban fordul elő gyermekeknél.
Gesztációs cukorbetegség
A terhességi cukorbetegség a hiperglikémia, amelynek a vércukorszintje a normálisnál magasabb, de a cukorbetegség diagnosztikai szintje alatt van a terhesség alatt.
A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb a szövődmények kockázata a terhesség és a szállítás során. Ők és gyermekeik szintén a 2-es típusú cukorbetegség kockázata a jövőben.
A terhességi cukorbetegséget prenatális szűréssel diagnosztizálják, nem pedig a jelentett tünetek alapján.
Csökkent glükóz-tolerancia és az éhgyomri vércukorszint
A normális és a cukorbetegség közötti átmenet közbenső feltételei a csökkent glükóz tolerancia (IGT) és az éhgyomri vércukorszint (IFG). Az IGT-vel vagy IFG-vel rendelkező emberek nagy kockázatot jelentenek a 2. típusú diabétesz előrehaladására, bár ez nem elkerülhetetlen.
Milyen általános következményei vannak a cukorbetegségnek?
Idővel a cukorbetegség károsíthatja a szívet, az ereket, a szemeket, a veséket és az idegeket.
A cukorbetegeknél a szívinfarktus és a stroke kockázata kettő-háromszorosa (1).
A csökkent véráramlással kombinálva a neuropátia (idegkárosodás) a lábakban növeli a lábfekély, a fertőzés és a végtag-amputáció szükségességét.
A diabéteszes retinopátia a vakság egyik fontos oka, és a retina kis vérereinek hosszú távú károsodásának következménye. A globális vakság 2,6% -a tulajdonítható a cukorbetegségnek (2).
A cukorbetegség a veseelégtelenség egyik legfőbb oka (3).
Hogyan lehet csökkenteni a cukorbetegség terhét?
Megelőzés
Az egyszerű életmód-intézkedések bizonyítottan hatékonyak a 2. típusú diabétesz kialakulásának megelőzésében vagy késleltetésében. A 2. típusú diabétesz és annak szövődményeinek megelőzése érdekében az embereknek:
az egészséges testsúly elérése és fenntartása;
fizikailag aktív - legalább 30 perc rendszeres, mérsékelt intenzitású tevékenység a legtöbb napon. A testsúly szabályozásához több tevékenységre van szükség;
enni egészséges táplálkozás, elkerülve a cukrot és a telített zsírbevitelt; és
a dohányzás elkerülése - a dohányzás növeli a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Diagnózis és kezelés
A korai diagnózis a vércukor viszonylag olcsó tesztelésével valósítható meg.
A cukorbetegség kezelése diétával és fizikai aktivitással jár együtt a vércukorszint és a vérszint csökkentésével
Megosztás a facebookon